2016.03.30.
17:27

Írta: thrush

óvatosan az import és tápoldatozott növényekkel

   Sok kérdés érkezik hozzánk az áfonya gondozásával kapcsolatban, illetve főképp Budapest-környékiek kérik ki véleményünket a piacokon található áfonya gyümölcsökről, illetve áfonya termékekről. Nos, az előbbivel kapcsolatban azt javasoljuk, tekintsék meg az ebben a blogban korábban leírtakat, mert elég részletes útmutatást adunk az adott kérdéskörben. Ha ez is kevés lenne, várjuk további, célirányos kérdéseiket, melyekre, mint eddig is, szívesen válaszolunk.

   Ami az utóbbi kérdést illeti, utánajártunk, személyesen is meggyőződtünk a piacokon található áfonya gyümölcs és áfonya termékek eredetéről. Nagy részük Lengyelországból, kisebb részük Csíléből, Spanyolországból és Olaszországból érkezik. A származási helyeknek precízebben is utánajártunk és az ottani importőröktől származó gyümölcsről lesújtó információkat kaptunk, nem mástól, mint maguktól a termesztőktől. A termesztésre vonatkozó kérdéseinkre büszkén és szívesen válaszoltak. A megkeresettek közül egy kivételével (9 termelővel vettük fel a kapcsolatot) talaj nélküli termesztés technológiát használ. Ez egy tágabb fogalom, melyen belül számos mellékág technológia létezik, de mindegyiknek egy a lényege: A növényt megfosztják a természetes közegétől és erőltetett menetben, megállás nélkül tápanyagban úszik a gyökérzet. Ezt hidropóniának hívják, melynek, amint említettük, több változata is létezik. Nem csak áfonyát, de a zöldségek széles skáláját is termesztik ily módon. A technológia bámulatos és nagyon drága. De az Egyesült Államokban nem ezért csökken azok száma, akik ezt termesztést választják. 2002 óta az ottani gazdakörök és civilek széles tömege tiltakozott az illetékes hatóságoknál a technológia beszüntetése miatt, melynek oka, hogy számos bírósági perben megállapítást nyert, hogy a talaj nélküli termesztési eljárások során a végtermék gyümölcs-és zöldség a megengedett értékek több százszorosát tartalmazták nátrium, foszfor, arzén, ezüst, alumínium-vegyületeknek. A említett perekben daganatos betegségekben szenvedő, különböző korú felpereseknek jogi érdekcsoportokba tömörülve -szakértők bevonásával-sikerült bizonyítaniuk a talaj nélküli termesztésben nevelt növények rákkeltő hatását. A technológiát azonban nem sikerült betiltani, hisz vannak a rákos betegek érdek csoportjainál befolyásosabb csoportok is. Egy pici sikert azonban mégis sikerült kifacsarni a pereknek köszönhetően: ma már nem kaphat állami támogatást az a gazda, aki talaj nélküli termesztési technológiát választ a szerves trágya és az anyaföld helyett. Nem, legalább is az Egyesült Államokban. Európában -beleértve hazánkat is- azonban virágkorát éli a fiatal kontinensen levitézlett technológia. Nem csoda, hisz az Európai unióban is vannak olyan érdek csoportok, akik a talaj nélküli termesztési technológiát szeretnék eladni, ezért ezt erőltetik oly módon, hogy óriási pályázati forrást nyitottak meg azon gazdák előtt, akik nem kívánnak a hagyományos, munkaigényes, de egészséges termesztéssel bajlódni. A tényeknek ad némi plusz pikantériát, hogy egy olyan országban, mint Magyarország-ahol a párját ritkító mikroklímának és talajnak, bő víz utánpótlásnak köszönhetően kivételesen jó minőségű zöldség és gyümölcs termeszthető- a gazdák hajlamosak a minőségtől a mennyiség oldalára pártolni. Várhatjuk, mikor alakulnak meg hazánkban is az első jogi érdek csoportok...

  Azt javasoljuk, alaposan nézzék meg a vásárlók, és ne csak az áfonya, de minden zöldség és gyümölcs esetében, hogy honnan származik! Bár az alkalmazott termesztés technológia a termékeken, gyümölcsökön legtöbbször nem azonosítható, a termesztő azonban igen. Legalább is, a kereskedelmi forgalomba kerülő árukon fel van tüntetve. Ha egy okos telefon van nálunk, a vásárláskor is könnyen beazonosíthatjuk a termelő alapján, hogy vajon káros anyagokkal teli terméket vásárolunk-e. Ha egy bogyós gyümölcs termelő túl nagy, több-tízhektáros területen gazdálkodik, jogos lehet a gyanúnk.

  Javasoljuk az első hazai áfonya termesztéssel foglalkozó kertészetet, ahol magunk is sok pozitív tapasztalatot szereztünk. Az említett kertészet a Zala megyei Áfonya Kert , ( www.afonyakert.hu )ahol vírusmentes áfonya szaporító anyag - áfonya tő, áfonya bokor - kapható, illetve számos organikus, teljesen vegyszermentes feldolgozott áfonya termék is: áfonya lekvár, áfonya tea, áfonya szörp, áfonya bor. Ám a számunkra igazán érdekes attrakció az országban egyedülálló áfonya szedd magad szüretek. Óriási, nagyon édes bogyók húzzák földig az áfonyával roskadásig megtelt áfonya bokrokat. Elmondható, hogy még képen sem láttunk ilyent korábban. A gazdálkodó család az érkező vendégeket áfonyás palacsintával, szörppel, pálinkával fogadják, kinek mi vonzóbb. Innen mindenki elégedetten távozik és antioxidáns csomaggal megrakva célba vehetik a mindössze 4 km-re fekvő Zalakaros gyógyfürdő várost is.

1 komment

Címkék: áfonya szörp

A bejegyzés trackback címe:

https://afonyatermesztes.blog.hu/api/trackback/id/tr38546316

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

transzmoha 2019.03.23. 11:44:45

A cikk végén ajánlott magyar termelő is föld nélkül termeli már az áfonyát. Hiába, a pénz ott is az istenné lett.
süti beállítások módosítása